Czym jest mezoterapia?

To metoda wykorzystywana od lat, polega na wstrzykiwaniu małych dawek substancji leczniczych bezpośrednio w skórę.
Mezoterapia kosmetyczno - estetyczna polega na wstrzykiwaniu w skórę specjalnie przygotowanych przez laboratorium sterylnych koktajli anti-aging, poliwitamin, mieszanek na bazie medycznego kwasu hialuronowego lub medycznego kwasu hialuronowego w czystej postaci.
Mezoterapia kosmetyczno - estetyczna polega na wstrzykiwaniu w skórę określonych substancji przy pomocy pistoletu do mezoterapii. W pistolecie do mezoterapii wykorzystuje się mikro iniekcje których głębokość i ilość wstrzykiwanej substancji są ściśle kontrolowane przez urządzenie.
Istotą mezoterapii jest wykonanie kilku zabiegów w serii (zazwyczaj 5 zabiegów) oraz kilku zabiegów przypominających rocznie.

Co daje mezoterapia / jakich efektów można się spodziewać?

Mezoterapia jest jedyną i niekwestionowaną metodą terapeutyczną, która przynosi wręcz natychmiastowe rezultaty. Można jednoznacznie powiedzieć, że oprócz operacji chirurgii plastycznej nie istnieje sposób bardziej efektywny niż mezoterapia w rewitalizacji, odmładzaniu, liftingowaniu skóry. Przy pomocy mezoterapii możemy również usunąć cellulit, miejscowo nadmiernie nagromadzoną tkankę tłuszczową.

Dlaczego właśnie mezoterapia igłowa przynosi takie spektakularne efekty terapeutyczne?

Skóra stanowi naturalną barierę dla organizmu, granica jej przepuszczalności to cząsteczki nie większe niż 3 kDa. Dla porównania na przykład najmniejsza cząsteczka wyizolowana z kwasu hialuronowego ma wielkość 10 kDa. Kremy, maski, balsamy działają wyłącznie w wierzchniej warstwie rogowej naskórka, chociaż pielęgnacja warstwy rogowej naskórka jest ważna, to preparaty działające w wierzchniej warstwie rogowej naskórka nie mają wpływu na skórę właściwą, zatem nie mają również wpływu na budowanie kolagenu, rewitalizację, liftongowanie itd. Dla przykładu elektroportacja wykorzystuje jedynie zjawisko, które polega na tworzeniu się porów w warstwie lipidowej pod wpływem impulsu elektrycznego. Często błędnie elektroportacja nazywana jest mezoterapią bezigłową. Istotą mezoterapii jest wstrzykiwanie substancji śródskórnie, dlatego w świetle tej idei nie istnieje coś takiego jak mezoterapia bezigłowa ani wirtualna.
W skrócie mówiąc wszystkie procesy odpowiedzialne za postępowanie starzenia skóry zachodzą w skórze właściwej. Mezoterapia działa na wszystkie możliwe aspekty starzenia skóry, po pierwsze wykorzystując mikro iniekcje wstrzykujemy pistoletem substancje, których wraz z wiekiem narastający deficyt w skórze właściwej spowodował bruzdy, zmarszczki, zmianę kolorytu skóry i wiotkość. Po drugie proces nakłucia podczas mezoterapii również nie jest obojętny w procesie odmładzania skóry. Nakłute miejsce organizm definiuje jako uszkodzenie, następuje naturalny intensywny proces remodelingu i odbudowy tkanki skórnej, wzmocnienie produkcji naturalnego kwasu hialuronowego i kolagenu.

Czy można porównać mezoterapię z zabiegiem wykorzystującym derma roller?

Niestety nie. Mezoterapia przeprowadzona pistoletem dostarcza w każdy punkt iniekcyjkny do skóry właściwej 0,018 ml lub więcej substancji o działaniu terapeutycznym. Substancje te to preparaty najwyższej jakości oznaczone znakiem CE. Są to substancje - koktajle o czystości farmaceutycznej zgodne z wymogami III klasy Medical Device Dyrektywy 93/94 CE.
Zabieg wykorzystujący derma roller nie wstrzykuje w skórę substancji, po wykonaniu nim mikro uszkodzeń skóry, spryskujemy skórę substancjami, które w śladowych ilościach przenikają pod warstwę rogową naskórka.

Kiedy można wykonywać mezoterapię?

W każdej porze roku, lato również nie jest przeciwwskazaniem, jednak po zabiegu mezoterapii, tak samo jak po innych zabiegach, nie zaleca się korzystać z sauny, kąpieli słonecznych przez okres średnio 5 dni.

Czy można przerwać serię zabiegów mezoterapii?

Wykonanie nawet jednego zabiegu spowoduje dostarczenie skórze substancji, których skóra nigdy nie otrzymywała, spowoduje to oczywiście jej odbudowę i syntezę procesów naprawczych, niemniej jednak przy większych deficytach skóry dojrzałej, zalecane jest celem komplementarnego uzupełnienia niedoborów, pełnej serii zabiegów mezoterapii.

Jak przeprowadzany jest zabieg?

Przed przystąpieniem do zabiegu należy dokładnie oczyścić skórę (usunąć makijaż), następnie zdezynfekować obszar poddawany zabiegowi. Zazwyczaj dezynfekujemy preparatami dostępnymi w aptece Skinsept lub Octanisept. Preparat należy podawać wykonując wstrzyknięcia śródskórne, na głębokość 0,5-4mm, za pomocą igły 0,3x4mm. Najkorzystniej jest wykonać zabieg pistoletem, ponieważ uzyskujemy pełną kontrolę nad podawanym preparatem, stała dozowana porcja, stałe niskie ciśnienie wtrysku, stałą głębokość i kąt wstrzykiwania. Daje to lepsze rezultaty, szybkość około 15 minut, mniejsza bolesność, mniejsze ewentualne siniaczki. Ostrzykiwać całe powierzchnie wymagające regeneracji. W przypadku zmarszczek nakłucia robimy wzdłuż zmarszczki, a następnie w odstępach po obu stronach bruzd. Można ostrzykiwać wszystkie zmarszczki: kurze łapki, mimiczne zmarszczki wokół ust, cienkie zmarszczki na policzkach i szyi. Po podaniu nieraz pojawią się małe pęcherzyki, które znikają po kilku minutach. Po zabiegu dezynfekujemy miejsca wkłucia. Bezpośrednio po mezoterapii może wystąpić obrzęk i rumień. W celu zmniejszenia można na kilka minut przyłożyć suchy lód. Po mezoterapii nie zaleca się stosowanie makijażu, można ewentualnie zastosować niewielką ilość sypkiego pudru.

Jakie preparaty mogą być używane do mezoterapii?

Wyłącznie takie, które posiadają oznaczenie CE klasy medycznej (medical devices) wg Dyrektywy 93/94 CE. Są to produkty które posiadają medyczne badania i są sterylne, apirogenne i przeznaczone do wstrzykiwania. Każdy inny preparat nie spełniający wymogów Dyrektywy 93/94 CE nie jest dopuszczony do zabiegów mezoterapii.